Zmysł równowagi a skuteczne funkcjonowanie i uczenie się
Deficyty w funkcjonowaniu zmysłu równowagi ujawniają się czasami w postaci trudnych do wyjaśnienia zaburzeń związanych z zachowaniem, uczeniem się, emocjami i sprawnością ruchową dziecka.
(…) doznania zmysłowe z oczu, uszu, mięśni i stawów muszą być połączone z bodźcem ze strony układu przedsionkowego…wszystko to, co widzimy, słyszymy, iSczujemy ma sens jedynie, jeśli układ przedsionkowy dobrze funkcjonuje.
Układ przedsionkowy zwany zmysłem równowagi jest odpowiedzialny za nasze relacje z grawitacją i ma ogromne znaczenie dla rozwoju i uczenia się.
Jest ściśle związany z wszelkimi układami zmysłów w naszym organizmie i ma swój udział w utrzymywaniu właściwego napięcia mięśniowego i właściwej postury ciała, pozwala odczuwać i pomaga koordynować ruchy całego ciała.
Zmysł równowagi nie jest tak dobrze znany jak inne układy sensoryczne.
Deficyty w funkcjonowaniu zmysłu równowagi ujawniają się czasami w postaci trudnych do wyjaśnienia zaburzeń związanych z zachowaniem, uczeniem się, emocjami i sprawnością ruchową dziecka.
Trudności w funkcjonowaniu zmysłu równowagi
Trudności te ujawniają się w postaci kłopotów z:
koordynacją ruchową,
sprawnym poruszaniem się,
radzeniem sobie z podstawowymi czynnościami dnia codziennego takimi jak:
ubieranie się,
wiązanie butów,
kopanie piłki,
jazda na rowerze,
rysowanie,
pisanie,
czytanie.
Często też występuje nieadekwatna reakcja na stres i problemy w radzeniu sobie z emocjami. Powyższe zaburzenia często nie są kojarzone z dysfunkcjami układu przedsionkowego, wydaje się, że dotyczą innych zmysłów: wzroku, słuchu, pamięci i rzeczywiście tych zmysłów również dotyczą.
Cel Programu
Warsztat ma na celu przedstawienie wiedzy na temat funkcjonowania układu przedsionkowego i zależności pomiędzy układem przedsionkowym, a funkcjonowaniem pozostałych układów zmysłowych oraz rozwojem i integracją odruchów niemowlęcych.
Część Praktyczna
Część praktyczna to przede wszystkim zajęcia na desce do balansowania, ćwiczenia i zabawy usprawniające pracę zmysłu równowagi oraz wybrane techniki integracji odruchów związanych z układem przedsionkowym, które mogą być stosowane w pracy terapeutycznej indywidualnej i grupowej z dziećmi i dorosłymi.
Ćwiczenia te i zabawy można stosować w przedszkolu, szkole i podczas terapii indywidualnej.
Dla kogo?
nauczyciele
terapeuci
psycholodzy
rodzice i opiekunowie
Zaświadczenie
Uczestnicy otrzymują zaświadczenie o ukończeniu szkolenia zawierające opis efektów uczenia się.
Ośrodek ASTO posiada wpis do Rejestru Instytucji Szkoleniowych.
Informacje organizacyjne
Czas trwania
Szkolenie trwa 1 dzień (8 godzin dydaktycznych, 6 godzin zegarowych)
Sobota 9:00 – 15:00
Cennik
Zmysł równowagi a skuteczne funkcjonowanie i uczenie się: 500 zł