Muzykoterapia Integralna to terapia, która jest prowadzona w ASTO podczas letnich i zimowych turnusów terapeutycznych.
Muzykoterapia Integralna jest metodą stworzoną przez Joannę Filas. Bazuje na podejściu holistycznym – zakłada nie tylko pracę z ciałem, ale również z emocjami, psychiką i duchem. Pacjent przez odkrywanie i doświadczanie dźwięków, grę na instrumentach oraz swobodną improwizację muzyczną, wzmacnia poczucie własnej wartości, ma poczucie sprawstwa, wyraża swoje uczucia i emocje.
W terapii bardzo istotna jest praca z ruchem oraz wplatanie do niej elementów i kroków różnych stylów tanecznych.
Zwiększa ona możliwości ruchowe pacjentów, wspomaga koordynację i prawidłową postawę ciała, która odpowiada za poczucie stabilizacji całego ciała, co z kolei wpływa na poczucie pewności siebie. Poprzez poszczególne ruchy ciała i ich zaawansowanie równoważy się praca mięśni, kończyn, kręgosłupa, co je wzmacnia. Taniec – sprecyzowane, ale zrównoważone ruchy – buduje świadomość ciała, jego siłę, sprawność i prawidłowe wyobrażenie.
Na czym polega terapia
W trakcie muzykoterapii pacjent przede wszystkim doświadcza i odkrywa muzykę oraz nowe dźwięki. Wraz z terapeutą wkracza w świat piosenek z różnych zakątków świata, instrumentów etnicznych i archaicznych (bębny, misy tybetańskie, kij deszczowy, kalimba, drumla, itp.)
Wielość technik wykorzystywanych podczas muzykoterapii (TIARIS® Terapia i Arteterapia Ręki i Stopy, MNRI® Terapia Neurotaktylna, Arteterapia), pozwala usprawniać funkcje motoryczne, poprawiać komunikację, kształtować prawidłową postawę, niwelować nadwrażliwości i podwrażliwości, doskonalić koncentrację .
Idea muzykoterapii
Już w chwili narodzin pojawia się pierwsza pieśń każdego dziecka, to jego pierwszy oddech, pierwszy krzyk. Natomiast przed narodzinami, każda mama czuje, jak dziecko radośnie tańczy pod jej sercem, słysząc głosy i szumy dobiegające z zewnętrza – dla niego są to pierwsze melodie. Już tutaj widać, jak niezwykłą rolę w życiu człowieka pełni właśnie taniec, śpiew, muzyka. Zajęcia te dają możliwość powrotu do korzeni, do pierwotnych instynktów każdego człowieka. Dzięki nim może poczuć się komfortowo i bezpiecznie.
Taką też atmosferę tworzymy podczas zajęć, dostosowując wszystkie środki i metody pracy indywidualnie do każdego pacjenta oraz jego potrzeb i możliwości.
Cel terapii
usprawnianie funkcji motorycznych,
kształtowanie prawidłowej postawy ciała,
niwelowanie nadwrażliwości i podwrażliwości,
ujawnianie i rozładowywanie emocji i napięć,
poprawa komunikacji,
usprawnianie funkcji percepecyjno-motorycznych,
poprawianie kondycji psychofizycznej,
zwiększenie świadomości własnego ciała,
zwiększenie wiary we własne możliwości,
nauka odpoczynku i relaksacji.
Umów wizytę
Aby umówić wizytę, prosimy o kontakt telefoniczny z Panią Beatą Rosowską.