Terapia MNRI®

Neurosensomotoryczna integracja odruchów metodą dr S. Masgutovej

Program MNRI zawiera następujące terapie:

1. MNRI® Neurosensomotoryczna terapia strukturalna
  2. MNRI® Terapia Nerotaktylna / Terapia Taktylna
  3. MNRI® Archetypy rozwoju ruchowego
  4. MNRI® Integracja odruchów twarzy
  5. MNRI® Integracja odruchów wzrokowo-słuchowych
  6. MNRI® Repatterning odruchów
Podczas terapii MNRI dr Masgutovej
Pierwotna motoryka niemowlęca nie zanika, ale funkcjonuje podlegając wyższym, młodszym formacjom ośrodkowego układu nerwowego.
– L.S. Wygotski

Program MNRI®

Program neurosensomotorycznej integracji odruchów metodą dr Svetlany Masgutovej, znany pod tytułem „Masgutova Method of Reflex Integration” (MNRI) skierowany jest zarówno do dzieci jak i dorosłych, w różnym stanie fizycznym i umysłowym i opiera się na diagnozie oraz korekcji schematów odruchów.
Techniki pracy ze schematami odruchów w metodzie dr Masgutovej mają za zadanie aktywizację układu proprioceptywnego, przedsionkowego, taktylnego i słuchowo- wzrokowego w celu optymalizacji funkcjonowania i uczenia się.
Techniki przewzorowania w tej metodzie są ćwiczeniami naturalnymi, nieinwazyjnymi i delikatnymi.

Odruchy

Odruchy są niezbędnym elementem dla funkcjonowania mechanizmów obronnych. Stanowią bazę dla rozwoju świadomych umiejętności i nawyków ruchowych oraz są neurofizjologiczną podstawą procesów poznawczych. Oznacza to, że mogą służyć przywracaniu rozwoju umiejętności w szerokim zakresie.
Ignorowanie motorycznego rozwoju dziecka może skutkować pojawieniem się deficytów rozwojowych na różnych poziomach: fizjologicznym, poznawczym, neurorozwojowym, rozwoju osobistego w różnych momentach życia.

Cel metody

Metoda dr S. Masgutovej różni się od tradycyjnego pojęcia hamowania, czy też wygaszania odruchów tym, że w tej koncepcji uważamy, iż powinniśmy rozwijać schematy odruchów i ułatwiać ich dojrzewanie oraz integrację z ruchami wyuczonymi, świadomymi i kontrolowanymi, gdyż odruchy to podstawa rozwoju i naturalnego uczenia się.
Celem programu jest uruchomienie naturalnych, genetycznych programów, w które wyposażyła nas natura, mechanizmów samoregulacji oraz wsparcie rozwoju różnych umiejętności poznawczych i uczenia się.

Program MNRI®

Program MNRI® zawiera następujące terapie:

1. Neurosensomotoryczna terapia strukturalna

Terapia jest ukierunkowana przede wszystkim na pracę ze strukturą ciała oraz mechanizmem symetrii i integracji odruchów.
Jej celem jest uwolnienie napięcia spowodowanego negatywnym wpływem odruchu ochrony ścięgien, rozluźnienie napięcia całego ciała oraz aktywizacja systemu proprioceptywnego i połączeń struktury ciała dla włączenia optymalnego mechanizmu samoregulacji.

2. Terapia Nerotaktylna / Terapia Taktylna

Terapia neurotaktylna (taktylna) proponuje techniki masażu i stymulacji skóry i jej receptorów, które wpływają na rozwój funkcji półkul i kory mózgowej, śródmózgowia i tylnych partii mózgu.
Celem jest wyciszenie, aktywizacja świadomości kinestetycznej, poprawa odbioru wrażeń dotykowych, regulacja napięcia mięśniowego oraz wspomaganie integracji sensomotorycznej i integracji odruchów.

3. Archetypy rozwoju ruchowego

Archetypy są to najbardziej ogólne, całościowe wzorce motoryczne w naszym systemie ruchowym. Dają podstawę dla przyszłego rozwoju oraz dojrzewania odruchów, nawyków i umiejętności. Mają także wpływ na rozwój fizyczny, intelektualny i emocjonalny.

4. Integracja odruchów twarzy

Założeniem terapii jest rozluźnienie i aktywizacja mięśni twarzy, szyi, aktywizacja układu nerwowego twarzy oraz utworzenie bardziej produktywnych schematów ruchu dla integracji odruchów twarzy.

5. Integracja odruchów wzrokowo-słuchowych

Celem terapii jest uruchamianie naturalnych mechanizmów funkcjonowania widzenia i słuchania w celu optymalizacji tych funkcji dla rozwoju i uczenia się dzieci.
Rozwój odruchów wzrokowo-słuchowych jest niezbędnym elementem dla kształtowania koordynacji nawyków widzenia i umiejętności słuchania oraz tworzenia się koordynacji wzrokowo-słuchowej, wzrokowo-ruchowej, słuchowo-ruchowej, itp.

6. Repatterning odruchów

Techniki repatterningu stosowane są w celu przewzorowania nieprawidłowych wzorców odruchów, aby nastąpiła normalizacja prawidłowej dynamiki ruchowej i napięcia mięśniowego.
Zapraszamy na terapię w ASTO

Terapeuci MNRI®

Wszyscy terapeuci pracujący w ASTO metodą MNRI® są certyfikowanymi terapeutami metody i współpracują z Międzynarodowym Instytutem Dr Svetlany Masgutovej.

Numer licencji i jej datę ważności można sprawdzić tutaj.

Jagoda Wasiak

Terapeuta integracji odruchów MNRI® w treningu, Fizjoterapeuta, Terapeuta Ruchu Rozwijającego wg Veroniki Sherborne, Instruktor Hipoterapii.

Anna Czapla

Terapeuta integracji odruchów MNRI® w treningu, logopeda kliniczny, pedagog specjalny, terapeuta Integracji Sensorycznej, terapeuta ręki.
Diagnosta
Wykładowca

Bernadetta Lis

Właściciel ośrodka, diagnosta, terapeuta, certyfikowany psychoterapeuta Transkulturowej Psychoterapii Pozytywnej, wykładowca, instruktor.

Umów wizytę

Aby umówić wizytę, prosimy o kontakt telefoniczny z Panią Beatą Rosowską.

Chcesz otrzymywać ciekawe artykuły oraz informacje o turnusach i szkoleniach?

Maile wysyłamy zazwyczaj raz w tygodniu, w środę. W każdej chwili możesz się wypisać klikając w link dostepny we wszystkich wysyłanych newsletterach.
Ośrodek Terapeutyczny
ASTO Ośrodek Terapeutyczny
ul. Kościuszki 89/ B3
Ośrodek Edukacyjny
ul. Kościuszki 87/ B1
Obserwuj nas
Każdy z nas jest Aniołem. Aniołem, który ma tylko jedno skrzydło. Aby wzbić się w powietrze musimy mocno złapać się za ręce…

Umów się na diagnozę lub terapię

Zapisy prowadzimy telefonicznie i mailowo.