Terapia MNRI®
Neurosensomotoryczna integracja odruchów metodą dr S. Masgutovej
Program mnri zawiera następujące terapie:
- MNRI® Neurosensomotoryczna terapia strukturalna
- MNRI® Terapia Nerotaktylna / Terapia Taktylna
- MNRI® Archetypy rozwoju ruchowego
- MNRI® Integracja odruchów twarzy
- MNRI® Integracja odruchów wzrokowo-słuchowych
- MNRI® Repatterning odruchów
„Pierwotna motoryka niemowlęca nie zanika, ale funkcjonuje podlegając wyższym, młodszym formacjom ośrodkowego układu nerwowego.”
– L.S. Wygotski

Terapeuta MNRI®
Terapię prowadzi Bernadetta Lis.
Właściciel ośrodka, diagnosta, terapeuta, psychoterapeuta, wykładowca, instruktor.
Wizyty umawiamy telefonicznie: +48 530 578 639.

Terapeuci pracujący technikami MNRI®
Program MNRI®
Program neurosensomotorycznej integracji odruchów metodą dr Svetlany Masgutovej, znany pod tytułem „Masgutova Method of Reflex Integration” (MNRI) skierowany jest zarówno do dzieci jak i dorosłych, w różnym stanie fizycznym i umysłowym i opiera się na diagnozie oraz korekcji schematów odruchów.
Techniki pracy ze schematami odruchów w metodzie dr Masgutovej mają za zadanie aktywizację układu proprioceptywnego, przedsionkowego, taktylnego i słuchowo- wzrokowego w celu optymalizacji funkcjonowania i uczenia się.
Techniki przewzorowania w tej metodzie są ćwiczeniami naturalnymi, nieinwazyjnymi i delikatnymi.
Odruchy
Odruchy są niezbędnym elementem dla funkcjonowania mechanizmów obronnych. Stanowią bazę dla rozwoju świadomych umiejętności i nawyków ruchowych oraz są neurofizjologiczną podstawą procesów poznawczych. Oznacza to, że mogą służyć przywracaniu rozwoju umiejętności w szerokim zakresie.
Ignorowanie motorycznego rozwoju dziecka może skutkować pojawieniem się deficytów rozwojowych na różnych poziomach: fizjologicznym, poznawczym, neurorozwojowym, rozwoju osobistego w różnych momentach życia.
Cel metody
Metoda dr S. Masgutovej różni się od tradycyjnego pojęcia hamowania, czy też wygaszania odruchów tym, że w tej koncepcji uważamy, iż powinniśmy rozwijać schematy odruchów i ułatwiać ich dojrzewanie oraz integrację z ruchami wyuczonymi, świadomymi i kontrolowanymi, gdyż odruchy to podstawa rozwoju i naturalnego uczenia się.
Celem programu jest uruchomienie naturalnych, genetycznych programów, w które wyposażyła nas natura, mechanizmów samoregulacji oraz wsparcie rozwoju różnych umiejętności poznawczych i uczenia się.
Program MNRI®
Program MNRI® zawiera następujące terapie:
1. Neurosensomotoryczna terapia strukturalna
Terapia jest ukierunkowana przede wszystkim na pracę ze strukturą ciała oraz mechanizmem symetrii i integracji odruchów.
Jej celem jest uwolnienie napięcia spowodowanego negatywnym wpływem odruchu ochrony ścięgien, rozluźnienie napięcia całego ciała oraz aktywizacja systemu proprioceptywnego i połączeń struktury ciała dla włączenia optymalnego mechanizmu samoregulacji.
2. Terapia Nerotaktylna / Terapia Taktylna
Terapia neurotaktylna (taktylna) proponuje techniki masażu i stymulacji skóry i jej receptorów, które wpływają na rozwój funkcji półkul i kory mózgowej, śródmózgowia i tylnych partii mózgu.
Celem jest wyciszenie, aktywizacja świadomości kinestetycznej, poprawa odbioru wrażeń dotykowych, regulacja napięcia mięśniowego oraz wspomaganie integracji sensomotorycznej i integracji odruchów.
3. Archetypy rozwoju ruchowego
Archetypy są to najbardziej ogólne, całościowe wzorce motoryczne w naszym systemie ruchowym. Dają podstawę dla przyszłego rozwoju oraz dojrzewania odruchów, nawyków i umiejętności. Mają także wpływ na rozwój fizyczny, intelektualny i emocjonalny.
4. Integracja odruchów twarzy
Założeniem terapii jest rozluźnienie i aktywizacja mięśni twarzy, szyi, aktywizacja układu nerwowego twarzy oraz utworzenie bardziej produktywnych schematów ruchu dla integracji odruchów twarzy.
5. Integracja odruchów wzrokowo-słuchowych
Celem terapii jest uruchamianie naturalnych mechanizmów funkcjonowania widzenia i słuchania w celu optymalizacji tych funkcji dla rozwoju i uczenia się dzieci.
Rozwój odruchów wzrokowo-słuchowych jest niezbędnym elementem dla kształtowania koordynacji nawyków widzenia i umiejętności słuchania oraz tworzenia się koordynacji wzrokowo-słuchowej, wzrokowo-ruchowej, słuchowo-ruchowej, itp.
6. Repatterning odruchów
Techniki repatterningu stosowane są w celu przewzorowania nieprawidłowych wzorców odruchów, aby nastąpiła normalizacja prawidłowej dynamiki ruchowej i napięcia mięśniowego.
Terapeuci MNRI®
Wszyscy terapeuci pracujący w ASTO metodą MNRI® są certyfikowanymi terapeutami metody i współpracują z Międzynarodowym Instytutem Dr Svetlany Masgutovej.
Numer licencji i jej datę ważności można sprawdzić tutaj.