Szkolenie MNRI®
NeuroStrukturalna Integracja Odruchów
Program MNRI® NeuroStrukturalna Integracja Odruchów został stworzony przez dr Masgutovą, aby pomóc rozwiązać problem stresu, znany jako odruch ochrony ścięgien (ang. Tendon Guard Reflex (TGR)).
Proszę zapoznać się z wymaganiami wstępnymi, których spełnenie jest konieczne, aby przystąpić do tego szkolenia.
„Odruchy wpływają na procesy samoregulacji, rozwój oraz poznanie. ”
– Wygotski
Dla kogo?
Szkolenie przeznaczone jest dla:
fizjoterapeutów, lekarzy, logopedów, terapeutów zajęciowych, pielęgniarek, pedagogów, psychologów, doradców zdrowia psychicznego, rodziców.
Certyfikat międzynarodowy
Uczestnik uzyska międzynarodowy certyfikat amerykańskiego SMEI (Svetlana Masgutova Educational Institute) i Fundacji Masgutova.
Wymagania wstępne
- Poziom 1 Specjalista bazowy w treningu
lub ukończenie szkoleń:
– MNRI® Archetypy rozwoju ruchowego
– MNRI® Integracja odruchów dynamicznych i posturalnych cz. 1 i cz. 2
– MNRI® Terapia Neurotaktylna
i dowolny z następujących kursów:
– MNRI® Integracja odruchów stałych
– MNRI® Integracja odruchów wzrokowo-słuchowych
– MNRI® Integracja odruchów proprioceptywnych i procesów poznawczych
Metoda Masgutovej
Metoda Masgutovej® jest zestawem programów skupiających się na odtwarzaniu i dojrzewaniu pierwotnych ruchów, odruchów, układów koordynacji oraz umiejętności w celu uzyskania optymalnego działania naturalnych mechanizmów, procesów rozwojowych, funkcjonowania mózgu oraz integracji sensomotorycznej.
Metoda Masgutovej® jest oparta o stymulację wzorców odruchowych w celu obudzenia naturalnych, genetycznych zasobów sensomotorycznych i programów samoregeneracji, wzmocnienia pamięci motorycznej i spójności sensomotorycznej oraz radzenia sobie ze stresem. Osiągnięcie to niesie z sobą implikację spełnienia całości potencjału zdolności motorycznych i umiejętności uczenia się.
Misja
Misją Svetlana Masgutova Educational Institute® for Neuro-Sensory-Motor Reflex Integration, LLC jest przekazanie dzieciom i dorosłym sprawdzonej wiedzy i bezpiecznych narzędzi umożliwiających używanie naturalnych, genetycznych zasobów sensomotorycznych w celu optymalizacji odporności i plastyczności układu nerwowego oraz ułatwienie pomyślnego rozwoju sensomotorycznego i przyjemnego uczenia się.
porównnuje Opis szkolenia
Program MNRI® NeuroStrukturalna Integracja Odruchów został stworzony przez dr Masgutovą, aby pomóc rozwiązać problem stresu, znany jako odruch ochrony ścięgien (ang. Tendon Guard Reflex (TGR)). Ścięgna składają się z tkanki włóknistej, która łączy mięśnie z kościami. Ścięgna, mięśnie i stawy współpracują ze sobą w celu zapewnienia strukturalnego wsparcia i elastyczności ciała, przy jednoczesnym zachowaniu szerokiej gamy sił zewnętrznych podczas aktywności i odpoczynku.
Odruch ochrony ścięgien obejmuje układ ścięgien/mięśni/stawów, który rozciąga się od czubka dużego palca nóg po czubek głowy (tu dalej przez ścięgno stopy, ścięgno Achillesa, ścięgien podkolanowych, kości krzyżowej, kręgosłup, różne mięśnie pleców i mięśnie karku, szyi). Odruch ochrony ścięgien to cała reakcja ciała, która pomaga zmobilizować je do:
- ochrony (przez zamrożenie, walkę lub ucieczkę),
- rozwój (przez zatrzymanie się – pauzę, uczenie się – naukę i postęp).
Dr Masgutova porównuje mechanizmy zamrażania i wstrzymywania do czerwonego światła, natomiast mechanizmy walki, ucieczki i mechanizmy rozwoju – uczenia się, porównuje do zielonego światła.
Czerwone światło odruchu ochrony ścięgien:
Część odruchu ochrony ścięgien z czerwonym światłem powoduje, że mięśnie brzucha, ramion i szyi skracają się, przygotowując ciało do radzenia sobie z niespodziewaną sytuacją lub sytuacją wymagającą intensywnego skupienia. W obu przypadkach ciało zatrzymuje się, przestaje działać, uspokaja się i przygotowuje lub koncentruje uszy i oczy, aby wyizolować szczegóły istotne dla sytuacji. Kiedy czerwone światło odruchu ochrony ścięgien jest dojrzałe to wspiera zdolność osoby do zawężania pola widzenia i zainteresowania, ruchu oraz działania, tak aby mógł krytycznie zatrzymać się, aby wyizolować szczegóły ważne dla jego zadania. Kiedy czerwone światło odruchu ochrony ścięgien nie jest dojrzałe, może wywołać hiper lub hipo-aktywną odpowiedź – reakcję. Osoba z nadaktywnym odruchem ochrony ścięgien koncentruje się na nieistotnych szczegółach, może wyłączać się lub zamrażać. Osoba z pod-aktywnym odruchem ochrony ścięgien wydaje się nieświadoma, gdy wymagana jest od niej szczególna uwaga i aktywność – pozostaje nieświadoma wszelkiej potrzeby związanej z uwagą i nieprzewidywalnym niebezpieczeństwem lub obowiązkiem.
Zielone światło odruchu ochrony ścięgien:
Część odruchu ochrony ścięgien z zielonym światłem powoduje skracanie się niektórych mięśni kręgosłupa, podnoszenie i rozszerzanie kręgosłupa oraz przygotowanie ciała do działania. Dziecko aktywuje mięśnie kręgosłupa podczas uczenia się, podnosi i prostuje głowę, ustawia i wygina plecy, unosi i rozciąga nogi i ramiona, a potem wstaje i chodzi. Zielone światło odruchu ochrony ścięgien pracuje w tym procesie, aby zapewnić wsparcie strukturalne i elastyczność niezbędną do zapewnienia ochrony i rozwoju. Kiedy zielone światło odruchu ochrony ścięgien jest dojrzale:
- poszerza pole widzenia,
- poszerza ruch i działania osoby, tak aby mogła zobaczyć większy obraz i działać z myślą,
- poszerza ruch i działania osoby, by pomóc postępować zgodnie z przewidywaniami – umożliwiając naukę i rozwój.
Kiedy odruch ochrony ścięgien zielonego światła nie jest dojrzały, może powodować hiper lub hipo-aktywną reakcję. Osoba z nadaktywnym zielonym światłem odruchu ochrony ścięgien często działa bez uprzedzeń, może źle interpretować sytuację i reagować impulsywnie, często powodując reakcję walki lub reakcję ucieczki bez wielkiej przyczyny, prowokacji. Osoba z hipoaktywnym zielonym światłem odruchu ochrony ścięgien pozostaje niewrażliwa relatywnie na wydarzenia i doświadczenia, które generalnie wywołują u innych działania.
Symetria ciała i dysfunkcje odruchu ochrony ścięgien
Program MNRI® NeuroStrukturalna Integracja Odruchów określa aktualny, bieżący stan odruchu ochrony ścięgien poprzez ocenę różnych aspektów symetrii ciała. Symetria wskazuje, że odruch ochrony ścięgien jest dojrzały i odpowiednio zintegrowany, a asymetria wskazuje na dysfunkcję odruchu ochrony ścięgien. Asymetria jest często spotykana, gdy pojawiają się problemy związane z rozwojem i nauką. Wynika to z faktu, że częste wyzwania powodują przewlekłe napięcie w mięśniach i ścięgnach.
Techniki MNRI® Programu NeuroStrukturalnej integracji odruchów mają na celu:
- zmniejszyć napięcia ochronne występujące w ciele,
- aktywować system proprioceptywny i strukturę ciała,
- aktywować i optymalizować samoregulację receptorów przez głęboki dotyk i nacisk.
Certyfikowany specjalista MNRI®
Wybierz swoją ścieżkę edukacji w programie MNRI® i zostań certyfikowanym specjalistą.
Program szkolenia
Szkolenie MNRI® Neurostrukturalnej integracji odruchów jest częścią metody MNRI®.
Program skupia się na:
- ewaluacji rozwoju motoryki,
- interpretacji diagnozy schematu odruchowego,
- specyficznych technikach uwalniania odpowiedzi ochronnych (np. odruch ochrony ścięgien).
Odruchy analizowane podczas szkolenia
Pierwotne motoryczne schematy odruchów:
- abdominalny Moro, grzbietowy Pereza, asymetryczny toniczny odruch szyi (ATOS),
- grzbietowy Galanta, prostowania tułowia więzi.
Dodatkowe Odruchy motoryczne i reakcje
- odruch abdominalny, odruch strachu paraliżującego, odruch wzrokowo-kinestetyczny, odruch wzrokowo-przedsionkowy, konwergencja -dywergencja,
- balansowanie odruch ochrony ścięgien stóp, odruch ochrony ścięgien całego ciała,
- odruchy oddechowe, grawitacja, lokomocyjny,
- sekwencyjny obrót, ześrodkowanie, uziemienie, odruch śrubowy,
- prostowanie tułowia, ustalenia głowy.
Cele szkolenia
Uczestnicy dowiedzą się, jak uwolnić napięcie odruchu ochrony ścięgien, zrelaksować napięcie mięśniowe w całym ciele, aktywować system proprioceptywny i strukturę ciała, aby optymalizować samoregulację i aktywować receptory przez głęboki dotyk i nacisk.
Wykorzystanie terapii
Program MNRI® NeuroStrukturalna Integracja Odruchów jest skutecznie wykorzystywany zarówno u dzieci, jak i dorosłych podczas pracy z:
- porażeniami mózgowymi,
- autyzmem,
- zachowaniami agresywnymi,
- lękami i fobiami,
- opóźnieniami w rozwoju umysłowym,
- nadpobudliwością psychoruchową,
- trudnościami w nauce, dysleksją,
- ADHD, ADD,
- FAS, FASD,
- zaburzeniami mowy,
- zaburzeniami integracji sensorycznej.
Informacja zastrzeżona dla szkolenia
Międzynarodowy Instytut dr S. Masgutvej (Polska)/ Svetlana Masgutova Educational Institute (USA), opracował i opatentował licencjonowaną metodę o nazwie MNRI®.
Prezentacja skupi się wyłącznie na MNRI® i nie będzie zawierała informacji o innych podobnych lub pokrewnych terapiach.
Wymagania dotyczące ukończenia szkolenia
To szkolenie nie jest zatwierdzone do częściowego zaliczenia.
Uczestnicy muszą uczestniczyć w szkoleniu w całości, aby otrzymać zaświadczenie ukończenia szkolenia.
Program szkolenia
-
Wprowadzenie do MNRI® NeuroStrukturalnej integracji odruchów.
-
MNRI® – procedura postępowania w zakresie regulacji odruchów ochrony ścięgien. Wzorzec odruchu ochrony ścięgna, symetria oraz fizyczna reakcja organizmu na stres.
-
Taktylno-proprioceptywne „przegłaskanie” przedniej części ciała.
-
Ćwiczenia w zakresie aktywacji prostokąta tułowia.
-
„Wahadło” pod środkową częścią obojczyka. Aktywacja klatki piersiowej oraz obszaru mostka. Aktywacja pod linią obojczyków. Aktywacja: linii żeber 5-6, łuku klatki piersiowej, mostkowych mięśni międzyżebrowych.
- MNRI® NeuroStrukturalna integracja odruchów – aktualności, problemy, sukcesy.
- Punkty abdominalne brzucha. Punkty odruchu paraliżującego strachu. Punkty odruchu Moro.
- Ramiona – skrzydła motyla. Kończyny dolne (powierzchnia przednia).
Mięśnie czworogłowe. Aktywacja dolnych abdominalnych punktów do zasypiania. Powięź szeroka uda oraz mięśnie przywodziciele. Aktywacja mięśnia strzałkowego długiego. - Schematy odruchów stopy. Odruch ochrony ścięgna stopy. Odruch Babińskiego. Podeszwowe zgięcie/ prostowanie i chwytny stóp.
- Tylna część ciała. Przegłaskanie – aktywacja dotykowa. Odruch Pereza i punkty aktywacji. Trójkąt kości krzyżowej. Uciskanie kości krzyżowej.
- Odruch Galanta – mięśnie międzykręgowe (domino), ściskanie kręgów. Mobilizacja obszaru łopatek, abdominalnych punktów brzucha (część górna). Tylna część nóg. Aktywacja mięśni udowych. Aktywacja mięśni pośladków. Aktywacja ścięgna Achillesa. Leniwy lew.
- Sprawdzenie symetrii. Szyja – technika zaawansowana. Mięsień szeroki szyi.
- Powtórzenie protokołu MNRI® NeuroStrukturalnej integracji odruchów (w parach).
Informacje organizacyjne
W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny.
Koszt
Koszt szkolenia: 2 084 zł
Czas trwania
Szkolenie trwa 3 dni (32 godziny dydaktyczne)
Piątek: 9:00 – 18:00
Sobota: 9:00 – 18:00
Niedziela: 8:30 – 14:30
Uprawniony instruktor
Organizator
ASTO Ośrodek Edukacyjny
ul. Kościuszki 87/B1
50-442 Wrocław
Terminy szkoleń
Terminy pozostałych szkoleń znajdziesz w terminarzu.