Zmysł równowagi

a skuteczne funkcjonowanie i uczenie się

Deficyty w funkcjonowaniu zmysłu równowagi ujawniają się czasami w postaci trudnych do wyjaśnienia zaburzeń związanych z zachowaniem, uczeniem się, emocjami i sprawnością ruchową dziecka.

Bernadetta lis

„(…) doznania zmysłowe z oczu, uszu, mięśni i stawów muszą być połączone z bodźcem ze strony układu przedsionkowego…wszystko to, co widzimy, słyszymy, i czujemy ma sens jedynie, jeśli układ przedsionkowy dobrze funkcjonuje.”

– Pyfer i Johnson

• nauczyciele
  • terapeuci
  • psycholodzy
  • rodzice i opiekunowie

Etapy szkolenia

Szkolenie trwa 1 dzień (6 godzin zegarowych).

Uczestnicy otrzymują zaświadczenie o ukończeniu szkolenia.

Ośrodek ASTO posiada wpis do Rejestru Instytucji Szkoleniowych.

Układ przedsionkowy

Układ przedsionkowy zwany zmysłem równowagi jest odpowiedzialny za nasze relacje z grawitacją i ma ogromne znaczenie dla rozwoju i uczenia się.

Jest ściśle związany z wszelkimi układami zmysłów w naszym organizmie i ma swój udział w utrzymywaniu właściwego napięcia mięśniowego i właściwej postury ciała, pozwala odczuwać i pomaga koordynować ruchy całego ciała.

Zmysł równowagi nie jest tak dobrze znany jak inne układy sensoryczne.

7 1 scaled zmysł równowagi a skuteczne funkcjonowanie i uczenie się
12 zmysł równowagi a skuteczne funkcjonowanie i uczenie się

Trudności w funkcjonowaniu zmysłu równowagi

Trudności te ujawniają się w postaci kłopotów z:

• koordynacją ruchową,
  • sprawnym poruszaniem się,
  • radzeniem sobie z podstawowymi czynnościami dnia codziennego takimi jak:
    • ubieranie się,
    • wiązanie butów,
    • kopanie piłki,
    • jazda na rowerze,
    • rysowanie,
    • pisanie,
    • czytanie.

Często też występuje nieadekwatna reakcja na stres i problemy w radzeniu sobie z emocjami. Powyższe zaburzenia często nie są kojarzone z dysfunkcjami układu przedsionkowego, wydaje się, że dotyczą innych zmysłów: wzroku, słuchu, pamięci i rzeczywiście tych zmysłów również dotyczą.

Cel Programu

Warsztat ma na celu przedstawienie wiedzy na temat funkcjonowania układu przedsionkowego i zależności pomiędzy układem przedsionkowym, a funkcjonowaniem pozostałych układów zmysłowych oraz rozwojem i integracją odruchów niemowlęcych.

11 1 scaled zmysł równowagi a skuteczne funkcjonowanie i uczenie się
8 scaled zmysł równowagi a skuteczne funkcjonowanie i uczenie się

Część Praktyczna

Część praktyczna to przede wszystkim zajęcia na desce do balansowania, ćwiczenia i zabawy usprawniające pracę zmysłu równowagi oraz wybrane techniki integracji odruchów związanych z układem przedsionkowym, które mogą być stosowane w pracy terapeutycznej indywidualnej i grupowej z dziećmi i dorosłymi.

Ćwiczenia te i zabawy można stosować w przedszkolu, szkole i podczas terapii indywidualnej.

Szkolenie kosztuje: 500 zł

Szkolenie trwa 1 dzień (8 godzin dydaktycznych, 6 godzin zegarowych).