Artykuły

Kryteria wyboru książek do czytania dzieciom

Spis treści

Kryteria wyboru książek do czytania dzieciom

Czytanie jest pokarmem dla umysłu, podobnie jak jedzenie jest pokarmem dla ciała. Skoro dbamy o prawidłowy pokarm dla ciała, zadbajmy o prawidłowy dla umysłu.

Początkowo nie jest ważne, co czytamy dziecku, ale jak to robimy. Maleńkie dziecko najpierw przyzwyczaja się do rytuału, oswaja się z sytuacją, osłuchuje z melodią języka, wpatruje w twarz czytającego rodzica. Kiedy już to nastąpi, zaczyna się powoli interesować książką, jako przedmiotem do zabawy, manipulacji, a z czasem, jako czymś wartym zainteresowania ze względu na treść.

Kiedy dziecko zaczyna interesować książką jako przedmiotem, a nie samym aktem czytania, wprowadzamy książeczki. Pamiętajmy jednak, że:

1. Należy wybierać książki ciekawe i emocjonujące dla dziecka, nie dla nas.
2. Należy wybierać książki, które mają sens. Jeśli mamy wrażenie, że autor nie ma nic ciekawego do przekazania, to prawdopodobnie tak jest.
3. Należy wybierać książki, które są napisane lub tłumaczone poprawną, ładną polszczyzną.
4. Należy wybierać książki dostosowane do wrażliwości dziecka, czyli takie, które nie wzbudzają w nim lęku.
5. Należy zwracać uwagę na ilustracje. Nie chodzi o to, aby były Disney’owskie, ale żeby nie były zbyt awangardowe, bo tych się dzieci po prostu boją. Turpizm nie jest dla dzieci.
6. Należy wybierać książki kształtujące pozytywny stosunek do siebie, innych i świata.
7. Należy wybierać książki kształtujące prawidłowe wzorce zachowania oraz zawierające jednoznaczny przekaz moralny (na dualizm przyjdzie czas😉).
8. Należy wybierać książki wartościowe, rozwijające dobry smak i poczucie humoru.
9. Należy wybierać książki odpowiednie ze względu na formę, gatunek i poziom skomplikowania języka.
10. Najważniejsze! Należy wybierać książki przeznaczone dla dzieci. Wbrew powszechnemu przekonaniu nie każda bajka czy baśń nadaje się do czytania dzieciom. Nie zapominajmy, że dawniej baśnie (np. baśnie braci Grimm) przeznaczone były dla dorosłych czytelników.

Więcej wiedzy

Sprawdź inne ciekawe artykuły

Terapia ręki – czym jest?

Autor: Bernadetta Lis
Opublikowano: 2021-05-25
Terapia ręki rozumiana jest zwykle jako praca nad usprawnianiem motoryki małej, czyli precyzyjnych ruchów dłoni i palców. Terapia ręki to również praca z receptorami skóry i dostarczanie ...

Opis Profili Rozwojowych i metody diagnostyczne

Autor: Sylwia Przondo
Opublikowano: 2020-11-03
Dlaczego tak ważne jest, aby monitorować rozwój dziecka przy pomocy profilu rozwojowego? 1. Ponieważ wg badań, przeprowadzonych w Polsce, szybka pomoc terapeutyczna udzielona dzieciom mającym trudności w jakiejko...
Newsletter

Chcesz otrzymywać ciekawe artykuły oraz informacje o turnusach i szkoleniach?

Maile wysyłamy zazwyczaj raz w tygodniu, w środę. W każdej chwili możesz się wypisać klikając w link dostepny we wszystkich wysyłanych newsletterach.
Ośrodek Terapeutyczny
ASTO Ośrodek Terapeutyczny
ul. Kościuszki 89/ B3
50-442 Wrocław
Ośrodek Edukacyjny
ASTO Ośrodek Edukacyjny
ul. Kościuszki 87/ B1
50-442 Wrocław
Obserwuj nas
Każdy z nas jest Aniołem. Aniołem, który ma tylko jedno skrzydło. Aby wzbić się w powietrze musimy mocno złapać się za ręce…
Zapisy

Umów się na diagnozę lub terapię

Zapisy prowadzimy telefonicznie i mailowo.