Blog: Artykuły

Kryteria wyboru książek do czytania dzieciom

2 września 2020
agsdix-smt2-person
Sylwia Przondo

Kryteria wyboru książek do czytania dzieciom

Czytanie jest pokarmem dla umysłu, podobnie jak jedzenie jest pokarmem dla ciała. Skoro dbamy o prawidłowy pokarm dla ciała, zadbajmy o prawidłowy dla umysłu.

Początkowo nie jest ważne, co czytamy dziecku, ale jak to robimy. Maleńkie dziecko najpierw przyzwyczaja się do rytuału, oswaja się z sytuacją, osłuchuje z melodią języka, wpatruje w twarz czytającego rodzica. Kiedy już to nastąpi, zaczyna się powoli interesować książką, jako przedmiotem do zabawy, manipulacji, a z czasem, jako czymś wartym zainteresowania ze względu na treść.

Kiedy dziecko zaczyna interesować książką jako przedmiotem, a nie samym aktem czytania, wprowadzamy książeczki. Pamiętajmy jednak, że:

1. Należy wybierać książki ciekawe i emocjonujące dla dziecka, nie dla nas.
2. Należy wybierać książki, które mają sens. Jeśli mamy wrażenie, że autor nie ma nic ciekawego do przekazania, to prawdopodobnie tak jest.
3. Należy wybierać książki, które są napisane lub tłumaczone poprawną, ładną polszczyzną.
4. Należy wybierać książki dostosowane do wrażliwości dziecka, czyli takie, które nie wzbudzają w nim lęku.
5. Należy zwracać uwagę na ilustracje. Nie chodzi o to, aby były Disney’owskie, ale żeby nie były zbyt awangardowe, bo tych się dzieci po prostu boją. Turpizm nie jest dla dzieci.
6. Należy wybierać książki kształtujące pozytywny stosunek do siebie, innych i świata.
7. Należy wybierać książki kształtujące prawidłowe wzorce zachowania oraz zawierające jednoznaczny przekaz moralny (na dualizm przyjdzie czas😉).
8. Należy wybierać książki wartościowe, rozwijające dobry smak i poczucie humoru.
9. Należy wybierać książki odpowiednie ze względu na formę, gatunek i poziom skomplikowania języka.
10. Najważniejsze! Należy wybierać książki przeznaczone dla dzieci. Wbrew powszechnemu przekonaniu nie każda bajka czy baśń nadaje się do czytania dzieciom. Nie zapominajmy, że dawniej baśnie (np. baśnie braci Grimm) przeznaczone były dla dorosłych czytelników.

Ostatnie wpisy

Dyspraksja. Dziecko niezdarne czy dyspraktyczne?

Wprowadzenie do Dyspraksji: Co to Jest i Jakie są Jej Objawy? Dyspraksja zwane też zaburzenie rozwoju koordynacji bądź Syndrom Niezdarnego Dziecka to powszechnie znane zjawisko, chodź nie koniecznie utożsamiane z zaburzeniem rozumianym w kontekście choroby. Często...

Wzorce przywiązania

Wzorce przywiązania a zmysł dotyku Każdy człowiek rodzi się z biologicznie zakorzenionymi dwiema podstawowymi zdolnościami: zdolnością do miłości i zdolnością do uczenia się. To fundamentalna koncepcja Transkulturowej Psychoterapii Pozytywnej. Pierwsza oznacza...

Terapia ręki – czym jest?

Terapia ręki rozumiana jest zwykle jako praca nad usprawnianiem motoryki małej, czyli precyzyjnych ruchów dłoni i palców. Terapia ręki to również praca z receptorami skóry i dostarczanie różnorodnych wrażeń dotykowych rozwijających funkcje...