Blog: Artykuły

Refleksologia twarzy

2 września 2020
agsdix-smt2-person
Genowefa Woźniak

Refleksologia twarzy

Refleksologia twarzy to terapia, w której stymuluje się punkty i strefy odruchowe na twarzy w celu rozpoznania zaburzeń w organizmie oraz ich korygowania poprzez przywracanie równowagi energetycznej. Punkty i strefy odruchowe na twarzy odpowiadają poszczególnym narządom i układom znajdującym się w naszym organizmie. Metoda wywodzi się częściowo z medycyny chińskiej.  W akupunkturze wskazuje się powiązania pomiędzy szczegółowymi częściami ciała, a częściami twarzy. Na metodę składają się techniki manualne stosowane również przez Indian z Ameryki Południowej. Refleksologia twarzy integruje powyższe systemy z medycyną współczesną (współczesną neuroanatomią).

Twórczynią refleksologii twarzy jest światowej sławy duńska terapeutka Lone Sorensen, która obecnie zarządza Międzynarodowym Instytutem Refleksologii Twarzy i Stóp.

Refleksologia twarzy to kombinacja masażu stref, stymulacji akupunkturowych i punktów neurologicznych będących skupiskiem zakończenie nerwów.

Diagnostyka

Poprzez stymulacje punktów na twarzy impulsy nerwowe docierają do przeznaczonych im organów. W refleksologii twarzy podstawowe znaczenie odgrywa diagnostyczna faza zabiegu. Terapeuta za pomocą właściwych technik manualnych bada tkanki twarzy pod kątem występowania złogów. Różnej wielkości zmiany, opuchlizny określane są mianem złogów. Złogi wskazują na nierównowagę organów, czy układów wewnętrznych. Każdy organ na twarzy ma swoją strefę odruchową. Znalezienie złogów w konkretnych strefach wskazuje na konkretny narząd.

Przyczyny powstawania złogów:

• szkodliwe czynniki fizyczne i chemiczne
• przyjmowanie leków
• poważne schorzenia wpływające na wiele organów
• stan emocjonalny (stres, depresja)
• starzenie się organizmu

Złogi występują w tkance podskórnej i w zależności od zaawansowania zmian energetycznych w poszczególnych narządach przybierają pięć podstawowych form:

• konsystencja piasku
• konsystencja ryżu
• bolesne zapalenie tkanek
• ruchome ziarno grochu
• nieruchome ziarno grochu

Twarz

Wygląd twarzy również może wskazywać na problemy zdrowotne pacjenta. Twarz odzwierciedla zdrowie człowieka.

• Blada pergaminowa skóra może wskazywać na początki anemii.
• Wygląd receptorów twarzy może wskazywać na zaburzenia organów.
• Zielonkawe zabarwienie twarzy i występowanie na nich plam to oznaki nieprawidłowej kondycji wątroby lub pęcherzyka żółciowego.
• Czerwone żyłki przy skrzydełkach nosa mogą sugerować zaburzenia krążenia krwi.
• Przy zaburzonym receptorze nerek pojawiają się problemy tzw. cieniów lub sińców pod oczami, ciemna zabarwienie, cienka skóra.
• Przy zaburzonym receptorze jelita grubego często występuje żółte lub czerwone zabarwienie okolicy tego receptora, pęknięte naczynia krwionośne, ścieńczała skóra w bruzdach nosowo-wargowych oraz ich nadmierna, rzucająca się w oczy głębokość.
• Drobne zmarszczki, bruzdy nad górną i dolną wargą promieniście zbiegające się do ust mogą wskazywać na zaburzenia w receptorze jelita cienkiego.
• Zaczerwieniona, spuchnięta i pokryta trądzikiem okolica bródkowa może wskazywać na zaburzenia układu hormonalnego.
• Przy zaburzonym receptorze żołądka jego skóra jest żółta i opuchnięta.
• Opuchnięte, zaczerwienione obszary skóry nad łukiem brwiowym oraz spuchnięty czerwony czubek nosa lub cały nos oznaczają przewlekłe problemy z sercem i układem krążenia.

Ocena miejsc występowania i głębokość zmarszczek oraz bruzd twarzy daje nam ogólne pojęcie o stopniu zaawansowania zmian degeneracyjnych w poszczególnych narządach i układach, z którymi dana strefa twarzy koresponduje

Skuteczność i zastosowanie

Refleksologia twarzy jest skuteczną terapią uzupełniającą zabiegi medyczne i rehabilitacyjne. Wykorzystywana jest przez akupunkturzystów, jako terapia dodatkowa przy nakłuciach ciała. Niektórzy stymulują punkty na twarzy, ponieważ działa to zdecydowanie szybciej i skuteczniej niż nakłuwanie innych części ciała.

Stomatolodzy wykorzystują refleksologię twarzy do znieczulania miejscowego, a tym samym eliminacji bólu, który występuje przy piaskowaniu zębów czy borowaniu. Polecana jest również dla pacjentów noszących tak zwane szyny relaksacyjne przeciwdziałające zaciskaniu zębów.

Przez psychoterapeutów stosowana jest do zmniejszenia niepokoju, walki z depresjami, bezsennością, alkoholizmem i innymi nałogami.

Stosowana w profilaktyce wielu chorób. Podczas stosowania tej terapii usuwamy skutki szkodliwego działania środowiska na organizm oraz regulujemy prace narządów wewnętrznych i układów m. in.: krążenia, hormonalnego, limfatycznego.

Układ nerwowy oraz krwionośny stymulowany jest poprzez pracę na strefach odruchowych i punktach neurologicznych na twarzy.

Dzięki tej terapii można regulować pracę narządów wewnętrznych, krążenie krwi, zachodzące w organizmie procesy chemiczne oraz poprawić stan emocjonalny pacjentów.

Refleksologia twarzy jest skuteczna w leczeniu stanów takich jak: lęk, wyczerpanie psychiczne, bezsenność, bóle głowy, migreny, problemy w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego, pomaga w problemach z koncentracją i zapamiętywaniem, wycisza dzieci nadpobudliwe (ADHD). Jest bardzo pomocna w problemach neurologicznych (po wylewach, porażeniach, porażenie nerwu twarzowego). Refleksologia twarzy zdobyła uznanie dzięki jej efektywności w rehabilitacji pacjentów z uszkodzeniami mózgu,a zwłaszcza dzięki możliwości przywracania im funkcji czuciowych i ruchowych. Jest terapia łagodzącą ból w chorobach nieuleczalnych (nowotwory).

Terapia naturalna

Terapia ta jest terapią naturalną. Relaksuje i pomaga zachować młodzieńczy wygląd twarzy. Wprowadza umysł i ciało w stan równowagi.

Warto zwrócić uwagę na to, że impuls uzyskiwany poprzez stymulacje twarzy jest znacznie bardziej efektywniejszy, niż impuls uzyskiwany na obszarze stóp, ponieważ zakończenia nerwowe twarzy znajdują się znacznie bliżej kory mózgowej. Terapia twarzy to praca w bezpośredniej bliskości mózgu i kory mózgowej, daje doskonałą kontrolę nad ciałem, przynosi szybkie i skuteczne efekty.

Podczas refleksologii twarzy terapeuta ma dostęp do ciała migdałowatego mózgu odpowiedzialnego za nasze uporządkowane emocje i nastrój, jak również radzenie sobie ze stresem. Wprowadza, zatem organizm w stan homeostazy (równowagi), która sprawia, że człowiek funkcjonuje na optymalnym dla niego poziomie. Masaż ten wprowadza w stan głębokiego relaksu, uwalnia od negatywnych emocji, pozwala na całkowite rozluźnienie, ma doskonały wpływa na sprawność umysłową.

Istotą refleksologii jest doprowadzenie organizmu do stanu równowagi, w którym to układ nerwowy, hormonalny i układ energetyczny połączą się ze sobą w sposób zapewniający swobodny przepływ impulsów nerwowych i energii przez cały organizm.

Zastosowanie w kosmetologii

Refleksologia twarzy poza działaniem terapeutycznym bardzo korzystnie wpływa na stan skóry. Do metod refleksologii twarzy wykorzystywanych w kosmetologii zaliczamy Japoński Cosmolifting oraz Cosmo Eye Therapy.

Japoński Cosmolifting to jedna z najlepszych, nieinwazyjnych dróg do odmłodzenia twarzy i nadania jej naturalnymi metodami młodego wyglądu. Jest to neuro-zmysłowa procedura, którą wykonuje się na twarzy z użyciem ekologicznych i naturalnych produktów. Jako niechirurgiczna alternatywa dla liftingu stymuluje 21 tradycyjnych punktów akupresury na twarzy. Minimalizuje cienkie linie i zmarszczki, sprawiając, że twarz wygląda świeżo. Ponadto wykorzystuje japońskie techniki głębokiego masażu mięśni twarzy, przeplatane z delikatnym masażem twarzy.  Jest zabiegiem przeciwzmarszczkowym i liftingującym.
Zabieg japońskiego cosmoliftingu można wykonać na bazie naturalnych, organicznych kremów, maseczek i olejków.

Często pacjenci przychodzący na zabieg japońskiego cosmoliftingu traktują go, jako formę głębokiego relaksu (zamiast masażu ciała) przy jednoczesnym poczuciu zrobienia czegoś dla swojej twarzy, szyi i dekoltu

Cosmoe Eye Therapy to połączenie głębokiego masażu mięśni wokół oczu z akupresurową terapią oczu. Jest ona dopełnieniem zabiegu japońskiego cosmoliftingu oraz innych zabiegów estetycznych.

Podczas zabiegu uciskane są właściwie dobrane punkty refleksologiczne (inne dla każdego z wyżej wymienionych problemów) oraz intensywny masaż mający na celu zwiększenie ukrwienia i dotlenienia tkanek oraz ich lepsze odżywienie.

Ostatnie wpisy

Dyspraksja. Dziecko niezdarne czy dyspraktyczne?

Wprowadzenie do Dyspraksji: Co to Jest i Jakie są Jej Objawy? Dyspraksja zwane też zaburzenie rozwoju koordynacji bądź Syndrom Niezdarnego Dziecka to powszechnie znane zjawisko, chodź nie koniecznie utożsamiane z zaburzeniem rozumianym w kontekście choroby. Często...

Wzorce przywiązania

Wzorce przywiązania a zmysł dotyku Każdy człowiek rodzi się z biologicznie zakorzenionymi dwiema podstawowymi zdolnościami: zdolnością do miłości i zdolnością do uczenia się. To fundamentalna koncepcja Transkulturowej Psychoterapii Pozytywnej. Pierwsza oznacza...

Terapia ręki – czym jest?

Terapia ręki rozumiana jest zwykle jako praca nad usprawnianiem motoryki małej, czyli precyzyjnych ruchów dłoni i palców. Terapia ręki to również praca z receptorami skóry i dostarczanie różnorodnych wrażeń dotykowych rozwijających funkcje...